środa, 17 kwietnia 2013

Spotkanie 24: Fotografia cyfrowa


Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym.

Lustrzanka cyfrowa - rodzaj lustrzanki, w której rolę materiału światłoczułego spełnia matryca fotograficzna. Aparat tego typu początkowo przeznaczony był głównie do zastosowań profesjonalnych, jednak aktualnie z powodu bardziej przystępnej ceny stał się popularny wśród amatorskich fotografów.


BUDOWA:





Lustrzanka cyfrowa wyposażona jest w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje 
światło padające przez obiektyw na matówkę(6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8).
Wyjątek stanowią aparaty z nieruchomym lustrem półprzepuszczalnym (np.Sony α55 i α33): część światła 
odbija się od lustra i trafia do układu AF, a część od początku pada na migawkę (zaś po jej otwarciu – na 
matrycę). Taka konstrukcja znacząco zmniejsza opóźnienie między wciśnięciem spustu, a otwarciem 
migawki aparatu. Eliminuje także drgania pochodzące od podnoszącego się lustra, w momencie 
wykonywania zdjęcia, co ma duże znaczenie przy średnich czasach naświetlania (od ok. 1/60s do ok. 1s). 
Podobny efekt uzyskuje się stosując mechanizm blokady podniesionego lustra (ang. MLU, Mirror Lock-Up) przed zrobieniem zdjęcia.
Aby umożliwić swobodną obserwację obrazu przez obiektyw przy różnych wartościach liczby przysłony, w lustrzankach stosuje się układ automatycznej przysłony, która przez większość czasu pozostaje całkowicie otwarta, a przymyka się do nastawionej wartości samoczynnie po podniesieniu lustra, tuż przed wyzwoleniem migawki.

                           

SPOSÓB DZIAŁANIA:
Zwierciadło, które jest niezbędnym elementem lustrzanki, jest ustawione w korpusie pod kątem 45 stopni do osi optycznej obiektywu. Najczęściej jest ruchome: po naciśnięciu spustu migawki (3) podnosi się (do pozycji 5) i światło bez przeszkód dociera do odsłoniętej matrycy światłoczułej (4).


MATRYCA CYFROWA:układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła. W cyfrowych aparatach fotograficznych najczęściej stosowane są filtry barwne, dające możliwość rejestracji natężenia określonej szerokości spektrum światła w danym punkcie matrycy.




 

środa, 10 kwietnia 2013

Spotkanie 23: Fotografia analogowa

Fotografia - rysowanie za pomocą światła ; zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowarayografia.


Fotografia analogowa - od swego powstania oparta na chemii światłoczułych związków srebra. Dzieli się na fotografię monochromatyczną i fotografię barwną



Aparat fotograficzny:  urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura. Tradycyjny aparat fotograficzny jest urządzeniem przystosowanym do naświetlania materiału światłoczułego, umieszczanego we wnętrzu aparatu w postaci błony, wymiennej kasety z błonami ciętymi lub też kliszy szklanej. Obecnie aparaty fotograficzne na błony małoobrazkowe są wypierane przez aparaty cyfrowe ( z matrycą). 





BUDOWA APARATU FOTOGRAFICZNEGO:

  1. Zewnętrzna soczewka obiektywu pokryta zazwyczaj cienką warstwą antyodblaskową i pochłaniającą promieniowanie UV.
  2. Soczewki korygujące, które razem z soczewką zewnętrzną tworzą zespół ruchomy, który można oddalać i przybliżać od aparatu za pomocą pierścienia, co umożliwia zmianę ogniskowej obiektywu.
  3. Wbudowana w zestaw tylnych, nieruchomych soczewek korygujących jest przysłona, za pomocą której można regulować ilość światła wpadającą z zewnątrz do aparatu.
  4. Mechanizm spustowy (migawka) otwierający przesłonę, która normalnie jest zamknięta, dzięki czemu światło nie dociera do kliszy lub matrycy. Po naciśnięciu przycisku spustowego przesłona się otwiera na ściśle określony czas, po czym ponownie się zamyka, dzięki czemu można precyzyjnie ustalać czas naświetlania kliszy lub matrycy. W aparatach analogowych naciśnięcie przycisku spustowego uruchamia też mechanizm przesuwu kliszy fotograficznej, a w lustrzankach podnosi także uchylne lustro.
  5. Rolka z kliszą fotograficzną.
  6. Ucho na opaskę do noszenia aparatu.
  7. Przycisk uruchamiający mechanizm spustowy.
  8. Pokrętło ogólnych ustawień aparatu.
  9. Wyświetlacz podstawowych parametrów pracy aparatu.
  10. Wizjer, przez który obserwuje się kadr.
  11. Złącze umożliwiające przyłączenie do aparatu zewnętrznej lampy błyskowej lub mechanizmu zdalnego wyzwalania.
  12. Pierścień regulacyjny obiektywu.



Camera Obscura- prosty przyrząd optyczny pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz. Była pierwowzorem aparatu fotograficznego.




Działanie:

Oko ludzkie jest najdoskonalszym z aparatów, który daje idealną ostrości oraz odpowiedni rozmiar przedmiotu itd.

BUDOWA OKA:






środa, 3 kwietnia 2013

Spotkanie 22: Powtórzenie wiadomości


Na dzisiejszym spotkaniu podsumowaliśmy, powtórzyliśmy oraz utrwaliliśmy wiadomości, pojęcia  dotyczące pracy w arkuszu kalkulacyjnym. Przejrzeliśmy także ćwiczenia przez nas wykonywane, aby zapamiętać sposoby, metody pracy w arkuszu kalkulacyjnym. 

wtorek, 2 kwietnia 2013

Spotkanie 21: Praca z arkuszem kalkulacyjnym c.d.

Na dzisiejszym spotkaniu ponownie wykonywaliśmy ćwiczenia w arkuszu kalkulacyjnym wykorzystując jednocześnie umiejętności oraz wiedzę, którą wcześniej zdobyliśmy na spotkaniach temu programowi poświęconych.