wtorek, 18 czerwca 2013

Spotkanie 29: Edycja filmów



Na dzisiejszych zajęciach obejrzeliśmy przygotowane przez nas filmy w programie Microsoft Movie Maker przedstawiające miejscowość, w której mieszkamy. Wszystkie filmy następnie zostały ocenione i skomentowane przez nas . 


wtorek, 11 czerwca 2013

Spotkanie 28: Edycja filmów



Na dzisiejszych zajęciach kontynuowaliśmy pracę w programie Microsoft Movie Maker oraz obejrzeliśmy film dotyczący jego prostej obsługi. Następnie otrzymaliśmy zadnie nakręcenia własnego filmu o miejscowości, w której mieszkamy.

wtorek, 4 czerwca 2013

Spotkanie 27: Tworzenie i edycja filmów

Na dzisiejszym spotkaniu zajęliśmy się pracą w programie do tworzenia i edycji filmów - Microsoft Windows Movie Maker.  Daje on dostęp do opcji takich jak dzielenie wideo na klipy czy dodawanie komentarza audio lub też łączenie obrazów tak, aby były w jednym ciągu. Pliki zapisywane są w formacie Windows Media Video oraz w Microsoft Windows Movie Maker. Jest to program typu freeware, co oznacza, że można go darmowo pobrać z Internetu. Jest bardzo prosty w obsłudze. Zaimportowane klipy wideo przenosi się na oś, można też pod nie podłożyć ścieżkę dźwiękową. Program daje możliwość zastosowania różnych animacji, przejść, efektów wideo, tytułów i napisów końcowych. Otrzymaliśmy też zadanie, w którym mamy wykazać własne umiejętności tworząc film o miejscowościach w których mieszkamy. 



                   


wtorek, 21 maja 2013

Spotkanie 26: Katalogowanie i obróbka zdjęć

Na dzisiejszych zajęciach zajmowaliśmy się obróbką graficzną zdjęć przy pomocy programu Corel PaintShop Pro. 


               
          


Jest to edytor grafiki bitmapowej i wektorowej dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows.
Stworzony przez firmę Jasc Software, stał się jednym z popularniejszych edytorów pod ten system. Obecnie producentem programu jest Corel, który przejął Jasc w październiku 2004.
Aplikacja jest udostępniana na zasadach licencji shareware. W PSP można stworzyć nową grafikę jak i też obrabiać gotowy plik, a także poprawiać. Program ma dużą kolekcję pędzli (brush), kształtów figur a także wzorów do malowania (tzw. Picture Tubes) oraz gotowych efektów.



         
      
Przy pomocy tego programu na zajęciach tworzyliśmy zdjęcie przedstawiające irlandzką dziewczynę




poniedziałek, 13 maja 2013

Spotkanie 25: Edycja zdjęć

Na dzisiejszym spotkaniu dokonywaliśmy obróbki i edycji zdjęć w darmowym programie Google Picasa. Jest to program bardzo prosty w obsłudze i pozwala nam na korektę zdjęć tylko w podstawowym zakresie. 

                                           
Dostępne tam narzędzia to :

  • przycinanie i prostowanie obrazu
  • usuwanie efektu czerwonych oczu
  • automatyczny kontrast i kolor
  • wypełnienie światłem
  • temperatura kolorów
  • wyostrzenie
  • efekt czarno-bieli i sepii
  • ziarnistość
  • nasycenie


      

PRZYKŁADOWE ZDJĘCIE PODDANE EDYCJI W TYM PROGRAMIE:



             

środa, 17 kwietnia 2013

Spotkanie 24: Fotografia cyfrowa


Fotografia cyfrowa - polega na utrwaleniu obrazu w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na chemicznym nośniku światłoczułym.

Lustrzanka cyfrowa - rodzaj lustrzanki, w której rolę materiału światłoczułego spełnia matryca fotograficzna. Aparat tego typu początkowo przeznaczony był głównie do zastosowań profesjonalnych, jednak aktualnie z powodu bardziej przystępnej ceny stał się popularny wśród amatorskich fotografów.


BUDOWA:





Lustrzanka cyfrowa wyposażona jest w jeden obiektyw (1) i wbudowane w korpus lustro (2), które kieruje 
światło padające przez obiektyw na matówkę(6, gdzie tworzy się obraz fotografowanego obiektu) i dalej, przez pryzmat pentagonalny (7), do wizjera (8).
Wyjątek stanowią aparaty z nieruchomym lustrem półprzepuszczalnym (np.Sony α55 i α33): część światła 
odbija się od lustra i trafia do układu AF, a część od początku pada na migawkę (zaś po jej otwarciu – na 
matrycę). Taka konstrukcja znacząco zmniejsza opóźnienie między wciśnięciem spustu, a otwarciem 
migawki aparatu. Eliminuje także drgania pochodzące od podnoszącego się lustra, w momencie 
wykonywania zdjęcia, co ma duże znaczenie przy średnich czasach naświetlania (od ok. 1/60s do ok. 1s). 
Podobny efekt uzyskuje się stosując mechanizm blokady podniesionego lustra (ang. MLU, Mirror Lock-Up) przed zrobieniem zdjęcia.
Aby umożliwić swobodną obserwację obrazu przez obiektyw przy różnych wartościach liczby przysłony, w lustrzankach stosuje się układ automatycznej przysłony, która przez większość czasu pozostaje całkowicie otwarta, a przymyka się do nastawionej wartości samoczynnie po podniesieniu lustra, tuż przed wyzwoleniem migawki.

                           

SPOSÓB DZIAŁANIA:
Zwierciadło, które jest niezbędnym elementem lustrzanki, jest ustawione w korpusie pod kątem 45 stopni do osi optycznej obiektywu. Najczęściej jest ruchome: po naciśnięciu spustu migawki (3) podnosi się (do pozycji 5) i światło bez przeszkód dociera do odsłoniętej matrycy światłoczułej (4).


MATRYCA CYFROWA:układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy rejestruje, a następnie pozwala odczytać sygnał elektryczny proporcjonalny do ilości padającego na niego światła. W cyfrowych aparatach fotograficznych najczęściej stosowane są filtry barwne, dające możliwość rejestracji natężenia określonej szerokości spektrum światła w danym punkcie matrycy.